bájate el explorer 6 de la pàgina www.microsoft.com

   

 Actualizado con fecha: 06/09/2005 00:35:39

agregar a favoritos

enlaces   todo elo debates
comunidad chat teoría  
  

 

 

 

 


        

 

8è. “MEMORIAL GUMERSIND MASERAS FARRÉ” – 18è. CIRCUIT DE L’AMISTAT D’ESCACS 2005

Montblanc.- Durant els dissabtes dels mesos de juliol (16, 23 i 30), agost (20 i 27), i setembre (3), es va cel•lebrar el 8è. “Memorial Gumersind Maseras Farré” – 18è. Circuit de l’Amistat d’Escacs 2005, prova que és la degana dels tornejos d’estiu per equips, sota la organització dels Escacs Montblanc i que va comptar amb la col•laboració de l’Ajuntament de Montblanc, el Consell Comarcal de la Conca de Barberà, la Representació Territorial de la Federació Catalana d’Escacs, i de Caixa Penedès.

El Circuit, homologat per la FCE i vàlid per ELO català, es va cel•lebrar en els locals de joc dels equips participants per aquest ordre: Reus Ploms, Vila-rodona, Constantí, Cerap Riudoms, Tarrega i Escacs Montblanc. Cada torneig era una ronda del Circuit i tenia la seva propia classificació, i la suma de punts de cada torneig – puntuació olímpica – donava la classificació del Circuit. Els sis equips estaven formats per cinc jugadors, i en cada torneig cada jugador d’un equip s’enfrontava a un jugador d’un equip diferent. Es jugaren sis rondes amb un ritme de joc de 75 minuts per 25 jugades + 1 hora a caiguda de bandera.

S’arribava a la darrera ronda, el dissabte 3 de setembre a Montblanc, amb tot per decidir, ja que tret del primer lloc que gairebé el tenia assolit el Tarrega, el segon i tercer lloc se l’havien de disputar el Constantí i el Reus Ploms, i els altres tres equips, Riudoms, Vila-rodona i Montblanc, estaven separats tans sols per mig punt de diferencia. Tanmateix, set jugadors optaven als premis als tres millors classificats individuals.

Després d’una tarda molt emocionat i de molts nervis, les classificacions finals eren les següents:

Classificació 8è. “Memorial Gumersind Maseras Farré” – 18è. Circuit de l’Amistat d’Escacs 2005:

1er. Tarrega 22 punts 2on. Reus Ploms 19 punts 3er. Constantí 18’5 punts 4rt. Vila-rodona 12 punts 5è. Riudoms 9’5 punts 6è. Montblanc 9 punts

La classificació final individual va ser la següent:

1er. Enric Saldaña Caballé (Constanti) 5’5 punts 2on. Ivan Cabrelles Albareda (Reus Ploms) 5’5 punts 3er. Joan Maria Roig Domingo (Constantí) 5 punts

Cal destacar com a positiu, la participació que ha estat de 52 jugadors, dels quals 6 ja tenen ELO FIDE. I com a fets negatius, l’augment de jugadors no presentats – aquest any ha estat la edició amb més no presentats, 9 partides de les 90 que s’havien de cel•lebrar – i que el primer dia un jugador va perdre la seva partida per contestar una trucada en el seu telefon mòbil tot just començar la ronda quan els arbirtres havien fet el recordatori de les noves Lleis dels Escacs.

L’arbitratge va anar a càrrec dels àrbitres catalans, sr. Joan Piñol Cos, i sr. Gumersind Maseras Rozas.

Abans de la cloenda del Circuit, es va fer el sorteig de dos jocs d’escacs entre tots els participants i acompanyants, i seguidament es va fer el repartiment de trofeus per part del regidor d’Esports – sr. Jordi Villar – i del regidor d’Hisenda, Comerç i Indústria – sr. Guillem Jané – de l’Ajuntament de Montblanc, així com d’un representant – sr. Josep Solsona – de la Representació Territorial de la Federació Catalana d’Escacs, així com de familiars del que va ser “alma mater” d’aquest Circuit de l’Amistat d’Escacs.

1er. TORNEIG D’ESCACS LLAMPEC CIRCUIT DE L’AMISTAT D’ESCACS 2005

Montblanc.- El passat dissabte 3 de setembre i ja dins els actes de la Festa Major de Montblanc es va jugar pel matí en el Casal d’Entitats el 1er. Torneig d’Escacs Llampec Circuit de l’Amistat d’Escacs i que servia de complement a la darrera jornada del 8è. “Memorial Gumersind Maseras Farré” – 18è. Circuit de l’Amistat d’Escacs 2005.

Es va jugar pel sistema suís a 9 rondes, i amb un ritme de joc de 5 minuts per jugador, i l’arbitratge va anar a càrrec dels arbitres catalans sr. Joan Piñol Cos i sr. Gumersind Maseras Rozas.

La espectacularitat i rapidesa en el joc va aplegar un gran nombre d’afeccionats al nostre bell i mil•lenari esport, per veure la nombrosa participació – 37 participants – si tenim en compte que gairebé es va organitzar a correcuita – tot just en la setmana anterior - i no es va poder fer massa publicitat del mateix.

Els trofeus van recaure en els següents jugadors:

1er. Xavier Galimany Rovira (Torredembarra) 2on. Miquel Angel Fernandez Alonso (Reus Deportiu) 3er. Jordi Simon Ollé (Reus Ploms)

1er. classificat ELO català entre 2000 i 2095: Enric Gallimó Llaó (L’Ampolla) 1er. classificat ELO català entre 1900 i 1995: Ruben Fernandez Soriano (Reus Deportiu) 1er. classificat ELO català entre 1800 i 1895: Jordi Pla Poblador (Torredembarra) 1er. classificat ELO català entre 1700 i 1795: Josep Mª Cortès Artigas (Escacs Montblanc) 1er. classificat sub-10: Arnau Fabra Ruiz (Escacs Montblanc) 1er. classificat sub-12: Eduard Vilalta Sanchez (L’Espluga) 1er. classificat sub-14: Miquel Domenech Plana (Cerap Riudoms) 1er. classificat sub-16: Jaume Fitó De la Cruz (Torredembarra) 1er. classificat + 60 anys: Josep Solsona Manonelles (Capablanca) 1era. classificada femenina: Francisca Pino Muñoz (Reus Ploms) 1er. classificat local: Roger Gil Núñez (Escacs Montblanc) 1er. classificat no federat: Oriol Solsona Martí (Escacs Montblanc) 1er. equip classificat: Reus Ploms

El repartiment de trofeus va anar a càrrec del regidor d’Hisenda, Comerç i Industria de l’Ajuntament de Montblanc – sr. Guillem Jané -, i a més dels diferents trofeus, també es va fer el sorteig de dos magnífics jocs d’escacs entre tots els participants i acompanyants.

LLOC	PARTICIPANT	CATEGORIA	ELO FIDE	ELO FCE	CLUB	PUNTS
1	Galimany Rovira, Xavier	A	2053	2080	Torredembarra	7.5
2.3	Fernandez Alonso, Miquel Angel		2143	2225	Reus Deportiu	6.5
	Simon Ollé, Jordi	A		2020	Reus Ploms	6.5
4.10	Fernandez Soriano, Ruben	BS14		1995	Reus Deportiu	6
	Rodon Barrufet, Josep Mª			2215	Tarragona	6
	Verdès Nadal, Ramon		1988	2100	Tarrega	6
	Pino Muñoz, Francisca	BF		1955	Reus Ploms	6
	Ferré Roca, Josep Mª			2215	Reus Ploms	6
	Gallimó Llaó, Enric	A	1969	2035	L'Ampolla	6
	Novales Montero, Enric	B		1930	Vila-rodona	6
11	Ferré Piñol, Jordi	B		1920	Cerap Riudoms	5.5
12.18	Bonet Pau, Ramon	A		2070	Reus Ploms	5
	Matons Calafí, Eva Mª	BF		1975	Torredembarra	5
	Pla Poblador, Jordi	C+60		1825	Torredembarra	5
	Romeu De la Cruz, Josep	B		1955	Torredembarra	5
	Gil Núñez, Roger	BL		1910	Escacs Montblanc	5
	Cortès Artigas, Josep Mª	DL		1755	Escacs Montblanc	5
	Vilalta Masdeu, Andreu	D		1745	L'Espluga	5
19-21	Solsona Manonelles, Josep	B+60	1875	1910	Capablanca	4.5
	Mateu Oliveras, Salvador	BL		1985	Escacs Montblanc	4.5
	Anglès Anglès, Carlos	B		1910	Vila-rodona	4.5
22-29	Vilalta Sanchez, Eduard	DS12		1750	L'Espluga	4
	Cabrelles Albareda, Ivan	C		1850	Reus Ploms	4
	Gil Pociello, Jacint	CL		1835	Escacs Montblanc	4
	López Jansà, Cristian	C		1805	Cerap Riudoms	4
	Poblet Mallafré, Daniel	CL		1815	Escacs Montblanc	4
	Fontgivell Dalmau, Carles	A		2040	Cerap Riudoms	4
	Fito De la Cruz, Jaume	DS16		1760	Torredembarra	4
	Barenys Rovira, Genís	DS16		1715	Cerap Riudoms	4
30-32	Tapias Sabé, Jordi	DL		1700	Escacs Montblanc	3
	Fabra Ruiz, Arnau	DS10		1700	Escacs Montblanc	3
	Domenech Plana, Miquel	DS14		1700	Cerap Riudoms	3
33	Vilalta Sanchez, Joan	DS10		1700	L'Espluga	2.5
34	Solsona Martí, Oriol	EL		1600	Escacs Montblanc	2
35	Sanahuja Morgades, Francesc	DS10		1700	L'Espluga	1
36-37	Espasa Rosell, Miquel	DS10		1700	L'Espluga	0
	Llopis Monné, Enric	CL		1820	Escacs Montblanc	0

 

© AJEDREZ NOTICIAS DIARIAS

toniaiza@infonegocio.com

 

 

 

  

  


 

1