bájate el explorer 6 de la pàgina www.microsoft.com

   

 Actualizado con fecha: 10/07/2006 10:05:17

agregar a favoritos

enlaces   todo elo debates
comunidad chat teoría  
  

 

 

 

 

CRÒNICA DEL 1er. TORNEIG  D’ESCACS ACTIUS

FESTA MAJOR DE SANT GREGORI.

 

Sant Gregori  9 de juliol de 2.006 

Avui al matí, a la piscina Municipal de Sant Gregori, s’ha disputat el primer torneig de la Festa Major d’aquesta vila, tan abocada als escacs darrerament. El lloc, ideal pel desenvolupament del esdeveniment, ha estat força visitat pels afeccionats que gaudien de la piscina, i l’acte de cloenda ha estat presidit pel Alcalde de la vila. Arbitrat amb l’efectivitat i saber estar de J.A.  Perez (Cassà), com sempre que fa aquestes funcions

Cal felicitar als organitzadors i esperar que el torneig es consolidi en properes edicions.

El ritme de joc (15 minuts + 3 seg. per moviment) ha proporcionat un ritme àgil al torneig, que en les seves sis rondes ha tingut força emoció. Un cop vist el que ha passat, potser fins i tot hagués calgut alguna ronda de més.

La participació ha estat de 25 jugadors, entre els que cal destacar els jugadors vinguts de Georgia, que han donat un nivell molt alt al torneig, aportant-hi els jugadors titulats internacionals, i les seves noies (joventut i bellesa plegades) han demostrat desenvolupar un joc que de ben segur les portarà a incrementar el seu lloc en el ránking internacional, de fet en la ronda 4 els taulers 1 i 2 han estat copats per jugadores femenines, ja que en el 1 s’enfrontaven la MFF Keti Tsatsalashuili i la tambè MFF Sophico Guramishuili i en el 2 la jugadora local Laura Garcia s’enfrontava a Salome Khazhomja, perquè després es digui de les fèmines...

A la fi la jugadora georgiana Keti Tsatsalashuili s’ha endut la victòria del torneig, amb 6 punts de 6 possibles, ja que ha guanyat a tots els seus rivals, entre ells el G.M. Levan Aroshide  i a la darrera ronda el M.C.  Albert Muratet (Banyoles), que fins llavors ha estat lluitant pel títol.

Remarcable la actuació del jugador del Gerunda Carles Serra, que en vèncer a la penúltima ronda a aquest cronista i a la darrera  a Salomé Khazhomja, ha aconseguit 5 punts i s’ha endut el tercer lloc, ja que només ha inclinat el seu rei davant del G.M. Levan Aroshide

Fet curiós : Ni unes taules en tot el torneig ... la competitivitat ha estat garantida ...

La classificació final ha estat

1a.- Keti Tsatsalashuili   (Georgia)    6 punts.

2on.- Levan Aroshide    (Georgia)       5 punts.

3er.- Carles Serra (Gerunda)  5 punts.

4rta.- Salomé Khazhomja (Georgia)    4 punts.

5è.- Albert Muratet (Banyoles)            4 punts.

6è.- Sophico Guramishuili (Georgia) 4 punts.

7è.- Elias Muratet C. (Banyoles)          4 punts.

8è.- Carles Ros (Vidreres)                  4 punts.

9èna.- Laura Garcia (St.Gregori)         3 punts.

10è.- Jordi Güell (St. Gregori) 3 punts.

11è.- Elias Muratet E. (Banyoles)        3 punts.

12è.- Antoni Foix (Sant Gregori)         3 punts.

 

Fins a 25 jugadors classificats.

Els premis no eren acumulatius, i el trofeu a la millor fèmina ha estat per Salomé Khazhomja amb 4 punts

La millor sub 16 ha estat  Sophico  Guramishuili  també amb 4 punts.

El trofeu pel millor jugador local  ha estat per la Laura Garcia amb 3 punts.

El tram 1900 – 2000 ha estat pel jugador local Jordi Güell amb 3 punts

El tram 1800 – 1900 ha estat per Carles Ros (Vidreres) amb 4 punts.

i el tram 1700 – 1800 pel jugador del Vilobi Felip Mató amb 3 punts.

Elias Muratet

© AJEDREZ NOTICIAS DIARIAS

toniaiza@infonegocio.com

 

 

 

  

  


 

1