Open Internacional de Terrassa

Rg. SNr TIT JUGADOR/A FIDE FCE FED CLUB PUNTS SUB TRAM gain BH BH BH SB
1 15 IM LAFUENTE Pablo 2414 0 ARG     A 7 50½ 43½ 55 44,50
2 31 FM CRUZ Cristhian 2284 0 PER   7 S16 B 7 43½ 36 46½ 34,00
3 19 IM POMES MARCET Juan 2380 2435 ESP Terrassa 7   A 7 43 36 45½ 31,00
4 1 GM MOSKALENKO Viktor 2543 2560 UKR Terrassa 7     6 52½ 45 57½ 43,50
5 16 FM CRUZ Filemon 2397 2425 PER Tres Peons 7   A 6 47 39½ 51 37,25
6 21 FM LUBCZYNSKI Rafal 2361 0 POL   7   A 6 43½ 36½ 45½ 33,50
7 2 GM DEL RIO ANGELIS Salvador G 2514 0 ESP   7     5 48½ 41 53 41,00
8 14 IM LACASA DIAZ Jose Antonio 2420 2445 ESP U.G. d'E.   A 6 44 37½ 48 30,75
9 27 FM GOMEZ JURADO Luis Alberto 2333 2375 ESP Barbera   A 6 44 37 48 32,75
10 30 FM GONZALEZ Raul Omar 2299 2390 ESP Montcada   B 6 43½ 36½ 45½ 27,50
11 22 FM CAPO VIDAL Uriel 2357 0 MEX     A 6 40 34 44 30,75
12 7 GM NARCISO DUBLAN Marc 2467 2525 ESP Foment     5 47½ 40½ 52½ 36,25
13 9 IM GONZALEZ RODRIGUEZ Jorge A 2447 2490 COL Sant Boi 6   A 6 44 37 48 30,00
14 26 FM PERPINYA ROFES Lluis Maria 2333 2390 ESP Reus 6   A 6 43½ 36 45 25,00
15 4 IM GONZALEZ Yuri 2491 0 CUB   6 BEN   5 50½ 43 54½ 34,75
16 25 IM VEHI BACH Victor M 2345 2430 ESP U.G.d'E. 6   A 5 45 38 48 28,00
17 18 GM SPASSOV Liuben 2387 0 BUL   6   A 5 44 37 48 28,50
18 8 IM CUARTAS Jaime Alexander 2466 0 COL       5 49½ 42½ 54 27,25
19 3 IM OMS PALLISE Josep 2511 2505 AND Andorra     5 46 39 50 28,25
20 5 IM ALMEIDA Omar 2475 0 CUB       5 45½ 38½ 50½ 28,25
21 20 IM VAN RIEMSDIJK Herman C 2376 2355 BRA Barbera   A 5 45 38 49 26,25
22 17 IM RAHAL Michael 2390 2455 ENG U.G. d'E.   A 5 44 37 47½ 20,75
23 23 IM LUCH Michal 2356 0 POL     A 5 43½ 37 45½ 24,25
24 60   TORAO COMPTE Victor 2011 2145 ESP Hostafranchs   C 5 42 35 45 25,00
25 12 IM MARHOLEV Dimitar 2434 0 BUL     A 5 41½ 34½ 46 23,00
26 34 FM SIMON PADROS Emili 2249 2330 ESP Terrassa   B 5 41 34 44 24,75
27 38   URIBE ARTEAGA Daniel 2212 0 COL   S16 B 5 39 32½ 41 19,75
28 24 FM VILA GAZQUEZ Javier 2345 2465 ESP Sta. Coloma Queralt S16 A 4 48 40½ 51 26,00
29 35   IBARRA CHAMI Lius 2223 0 MEX     B 4 40½ 34 42½ 24,50
30 11 FM BARRIENTOS Sergio 2441 0 COL   5   A 5 48 41 52 26,50
31 28 FM BERROCAL Jorge 2317 0 BOL   5   A 5 44½ 37½ 47½ 21,00
32 42   SADRIJA Enver 2179 2205 SUI Terrassa 5   B 5 40½ 33½ 43 19,00
33 37 CM ARMENGOL COMAS Joaquim 2217 2310 ESP Terrassa 5   B 5 40 33 43 22,50
34 33 CM MENDEZ Fernando 2270 2410 ESP Les Franqueses 5   A 5 40 33 43 20,00
35 53   VELA VILLARES Hector 2050 2180 ESP Sant Andreu 5 S16 C 5 39½ 32½ 42½ 18,00
36 50   CAROL QUEROL Santiago 2086 2190 ESP Terrassa 5   C 5 38½ 31½ 41½ 18,00
37 55   FLORES DE PACO David 2048 2165 ESP Terrassa 5   C 5 37 30½ 39 16,00
38 44 CM SANCHEZ LOPEZ Juan Manuel 2119 2200 ESP Hostafranchs 5   C 5 37 29½ 40 19,00
39 49   EXPOSITO CABRERA Joaquin 2086 2200 ESP Sant Feliu 5   C 5 36 29 38½ 15,50
40 54   PUEYO BURREL David 2049 2195 ESP Sant Andreu 5 S16 C 4 38½ 33 41½ 21,00
41 36 CM CANAL OLIVERAS Joan 2218 2275 ESP Terrassa 5   B 4 38 31½ 42 20,25
42 52   YASTREBOVA Tatiana 2056 2155 UKR Terrassa 5   C 4 35½ 29 37 16,75
43 61   GUTIERREZ LEON Cristobal 1997 0 ESP Extremadura 5   D 4 31½ 26½ 33½ 15,00
44 75   DELGADILLO TORRICO Felipe 0 2140 ESP Tres Peons 5   C 4 30½ 24½ 32½ 16,25
45 64   SANCHEZ IBERN Marc 1948 2110 ESP Sant Marti S12 C 4 39½ 32 42½ 16,75
46 45   VIGO ALLEPUZ David 2105 2175 ESP Escola d'Escacs   C 4 38 31 41 16,25
47 56   ANGLADA BIGORDA Josep 2038 2320 ESP Ullastrell   B 4 36½ 29½ 38½ 14,50
48 58   LLUIS ALABEDRA Alvar 2024 2035 ESP Foment S16 C 4 33½ 28½ 36½ 17,50
49 63   VELEZ ROMERO Juan Luis 1956 2060 ESP Foment 4   D 4 40½ 33½ 42½ 12,50
50 70   MARTINEZ ESCRIBANO Jose Angel 1904 2080 ESP Torrenegra 4   D 4 40 33 43 12,00
51 43 CM RAMIREZ GONZALEZ Juan A 2158 2235 ESP Cerdanyola-Valles 4   B 4 39½ 32½ 40½ 13,50
52 57   GUIX TORRES David 2030 2155 ESP Les Franqueses 4   C 4 39 33 42 13,00
53 92   GARCIA VALERO Mario 0 1705 ESP Terrassa 4   E 4 37½ 32 40½ 17,00
54 78   SERRANO DELGADO Bienvenido 0 1970 ESP Terrassa 4   D 4 37½ 31½ 41½ 10,00
55 65   SANCHEZ IBERN Eric 1941 2045 ESP Sant Marti 4 S16 D 4 37½ 30½ 40½ 13,50
56 48   MORCILLO FERRAN Jordi 2087 2185 ESP Catalunya 4   C 4 37½ 30½ 39½ 11,50
57 68   PUEYO BURRELL Adria 1912 2055 ESP Sant Andreu 4 S16 D 4 37 30½ 38 12,50
58 67   ROMERO FORERO Mario 1938 1985 ESP Esplugues 4   D 4 35½ 30 38 11,50
59 59   PRAT FERRER Dionis 2020 2055 ESP Tres Peons 4   C 4 35½ 29 38 12,50
60 76   ANGLADA BIGORDA Climent 0 2075 ULL Ullastrell 4   C 4 33½ 27 34½ 10,00
61 47   LOSADA FERRIZ Juan M 2092 2080 ESP Barad 4   C 4 33½ 26½ 35 11,50
62 73   MARTIN SANCHEZ Antoni 1846 1895 ESP Sant Marti 4   E 4 31½ 26 34 10,50
63 84   FARO LARROYA Jordi 0 1845 ESP Terrassa 4   E 4 31 26 33 10,00
64 51   VILA GAZQUEZ Jordi 2074 2175 ESP Sta. Coloma Queralt 4   C 4 29½ 24 31½ 11,50
65 98   VARGAS Ana Maria 0 1700 COL Colombia 4   E 4 28½ 23½ 30½ 11,00
66 74   VECIANA CORONADO Pau 1784 1905 ESP Llinars del Valles 4 S16 E 3 39 32 40½ 14,00
67 66   MARTINEZ TULIPANO Martin 1938 2100 ESP Tres Peons   C 3 38½ 32½ 41½ 12,75
68 72   MARTINEZ HERNANDEZ Emili 1863 2035 ESP Sant Josep   D 3 37½ 31½ 39 10,50
69 88   CUTURA SOLE Alexandre 0 1780 ESP Terrassa   E 3 33½ 28 36 6,50
70 10 GM DE LA PAZ Frank 2442 2510 CUB Figueres 3   A 3 39½ 34 44 15,00
71 62   PIFARRE RODRIGUEZ Antonio 1984 1980 ESP Ivars d'Urgell 3   D 3 36 30 38 6,00
72 77   GIMENEZ CRUZ Francisco 0 2030 ESP Terrassa 3   C 3 35 30 37½ 8,50
73 81   ALONSO PEREZ Luis 0 1895 ESP Cubelles 3   D 3 35 30 37 10,50
74 85   TOST PUEYO Ramon 0 1840 ESP Terrassa 3   E 3 32 27 34 7,50
75 93   ARMENGOL BADIA Juan 0 1700 ESP Terrassa 3   E 3 30½ 26 33 8,00
76 80   PALOMO RIBERA Carmen 0 1915 ESP Terrassa 3   D 3 29½ 22½ 30½ 6,50
77 82   VECIANA FRANCESCH Josep 0 1885 ESP Llinars del Valles 3   D 3 27 22 28½ 6,00
78 89   VECIANA CORONADO David 0 1760 ESP Llinars del Valles 3 S12 E 2 30½ 26 32 8,25
79 83   SOLER FERRER Felipe 0 1870 ESP Terrassa 3   D 1 37½ 32 39½ 13,00
80 6 IM MUNOZ PANTOJA Miguel 2473 2550 PER Sitges     2 41 34½ 45 12,50
81 87   ARUS BLANCH Daniel 0 1795 ESP Terrassa S16 E 2 36½ 29½ 39 5,00
82 71   VECIANA CORONADO Bru 1878 1935 ESP Llinars del Valles   D 2 31 24 32 5,25
83 94   CASTERA Pere 0 1700 ESP Terrassa   E 2 27 22 28 5,25
84 90   FERREIRA DOS SANTOS Edremie 0 1750 ESP Terrassa   E 2 25 20 26 4,75
85 41 FM ESQUIVEL Luis 2179 2255 PAN Vendrell 2   B 2 36 29½ 38½ 4,00
86 79   SHATKO Danil 0 1935 ESP Hostafranchs 2 S12 D 2 33 26½ 34½ 4,00
87 46   SANAHUJA PALOMO Alex 2099 2180 ESP Terrassa 2   C 2 32 26½ 34½ 3,50
88 97   MARTINEZ MARIN Pol 0 1700 ESP Terrassa 2 S14 E 1 30 24 31½ 2,00
89 96   MARTINEZ MARIN Aleix 0 1700 ESP Terrassa 2 S16 E 1 26 21½ 28 3,00
90 95   FARELL Josep 0 1700 ESP Terrassa 2   E 1 25 20½ 26 1,50
91 32 CM GARCIA JIMENEZ Fransisco J 2270 2410 ESP Barbera   A 1 37½ 32 40½ 5,25
92 91   ESCORIZA LUSILLA Pedro 0 1730 ESP Gava S14 E 0 27 22½ 28½ 1,25
93 86   PASCUAL SORO Antoni 0 1835 ESP Tres Peons 1   E 1 36½ 31 38 2,00
94 69   NUÑEZ PORTABALES Max 1907 1895 ESP Cerdanyola-Valles 1   D 1 35½ 28½ 37½ 2,00
95 29 CM OMS FUENTES Lluis 2310 2365 ESP Barceloneta 0   A 0 36 31½ 39 0,00
  40   MAYO CASADEMONT Marti 2191 2305 ESP Gerunda 0   B 0 36 31½ 39 0,00
97 13 IM ESCOBAR FORERO Alder 2433 0 COL   0   A 0 36 31½ 38 0,00
  39 CM MINGO FERNANDEZ Matias 2210 2305 ESP Sant Feliu 0   B 0 36 31½ 38 0,00

 

 

  


 

1