bájate el explorer 6 de la pàgina www.microsoft.com

   

 Actualizado con fecha: 01/01/2008 21:42:45

agregar a favoritos

enlaces   todo elo debates
comunidad chat teoría  
  

 

 
 

VIII Torneig d’escacs actius PARETS del VALLÈS
30 de desembre de 2007

Dia: 30 desembre 2007
Hora:
10 hores del mati
Local: Pavelló d' Esports (Parets del Vallès)
Rondes: 8 (Sistema Suïs)
Duració: 20 minuts finish per jugador

Preu d'inscripció: 10 € / 5 € sub 16 (gratis socis o elo >=2300)

Tlf: 93 562 23 67   /    93 562 01 60
e-mail: contreraspedro@gmail.com


		

El GM mexicà José González guanya el VIII memorial Francesc Alsina d’escacs actius

 

 

PARETS. El GM mexicà José González del Club d’escacs Colón, va guanyar el VIII Torneig d’escacs actius Memorial Francesc Alsina, celebrat al Pavelló d’Esports de Parets del Vallès el passat diumenge 30 de desembre, a l’obtenir 7 punts de 8 possibles imbatut només cedint dues taules contra Paehtz (MI-WGM) i Panelo (MI) a la última ronda. En segona posició es va classificar el MI colombià Jaime Cuartas del club Montcada amb 6,5 punts i la tercera va ser la MI-WGM alemana Elisabet Paehtz (guanyadora de la passada edició) amb 6 punts.

 

 

D’esquerra a dreta: Pedro Contreras (president del club), Mercè Casellas (vuida de Francesc Alsina),

 José González (guanyador del Memorial d’enguany) i Sergi Mingote (Regidor d’Esports)

 

RÈCORD DE PARTICIPACIÓ

 

El torneig va batre el rècord de participació amb 76 inscrits, amb un notable increment de més de 20 jugadors, amb respecte de l’edició de l’any anterior. A més cal resaltar la qualitat dels participants, ja que van competir 1 Gran Mestre (GM), 5 Mestres Internacionals (MI), 2 Mestres FIDE (FM), 1 Mestra Nacional (MN) i 5 Mestres Catalans (MC); a més 22 jugadors van superar els 2000 punts de puntuació ELO, la qual cosa vol dir que es tracta d’un torneig d’una gran qualitat. Cal destacar la participació de 17 jugadors sub 16.

 

TRES CAMPIONES FEMENINES

 

També van participar l’actual campiona absoluta de Catalunya: Alba Ventòs, l’actual campiona d’Espanya sub-10: Elisabet Ruiz i la campiona de Catalunya al 90 i al 96 i campiona d’Espanya al 90: Beatriz Alfonso.

 

L’alemana Elisabet Paehtz, 3ª classificada va ser campiona del món sub-18 al 2002 i sub 20 al 2005 i primer tauler per Alemanya en europeus, mundials i olimpíades

 

Els cinc primers classificats de la classificació general van ser els següents:

 

premi

nom

pais

elo

categoria

club

punts

1er. clas. 300 euros i trofeu

Gonzalez, Jose (GM)

MEX

2549

gran mestre

Colon

7

2on. clas. 200 euros i trofeu

Cuartas, Jaime (MI)

COL

2496

mestre internacional

Montcada

6.5

3er. clas. 100 euros i trofeu

Paehtz, Elisabeth (MI)

GER

2420

mestre internacional

Alemania

6

4art. clas. 60 euros

Panelo, Marcelo (MI)

ARG

2403

mestre internacional

Cerdanyola

6

5è. clas    40 euros

Lopez Santana, Oscar (MC)

ESP

2238

mestre català

Foment

6

 

Classificació per trams (premis de 60 euros 1er i 40 euros 2º)

 

tram

pos.

nom

elo

club

punts

2200-2299

1r

Canal, Joan (9)

2287

Terrassa

6

 

2n

Pellus, Josep (10)

2279

Barbera

5.5

2100-2199

1r

Subirachs, Guillem (19)

2110

Peona i Peo

5.5

 

2n

Bardera, Sergi (22)

2142

La Colmena

5

2000-2099

1r

Veciana, Pau (38)

2009

Llinars

5.5

 

2n

Fernandez, Antonio (18)

2043

Sant Adria

5.5

1900-1999

1r

Alonso, Luis (28)

1983

El Castell

4.5

 

2n

Ruiz, Elisabeth (54)

1907

Vilafranca

4.5

1800-1899

1r

Molinero, Sandra (40)

1839

Sabadell

4

 

2n

Ventura, Maxim (59)

1859

Vila Olimpica

4

1700-1799

1r

Alonso, Adria (68)

1713

El Castell

4

 

2n

Bouzas, Juan Manuel (45)

1700

Montcada

4

 

 

1er. clas. local trofeo – RAÚL CASTRO (PARETANA)
1er. clas. sub 16 (general) trofeo – SERGI BARDERA (LA COLMENA)

1er. clas. sub 12 local trofeo – CLAUDIA AMAT (PARETANA)

 

Al lliurament de premis va assistir la vidua de Francesc Alsina, Sra. Mercè Casellas, el Regidor d’esports, Sergi Mingote i el president del club, Pedro Contreras. L’arbitratge va estar a càrrec de Carles Batallé i Lluis Delgado.

 

SATISFACCIÓ ORGANITZATIVA

 

Satisfacció generalitzada al comité organitzador del torneig per la presència d’un GM – José González- y de la campiona de la setena edició del memorial, Elisabet Paehtz, per segon any consecutiu, a més de les dues campiones femenines abans esmentades i també pel notable increment a la participació.

 

CONTRA PRONÒSTIC

 

Cal mencionar el bon paper del MC Josep Pellús del Barberà treient taules front al MI Muñoz Pantoja i al MI Marcelo Panelo, perdent solament una partida i obtenint un meritori 8è lloc. També el de Pau Veciana que va finalitzar en desè lloc (quan partia des de una posició inicial de 38) per sobre de molts jugadors d’altres trams i la de la jove Elisabet Ruiz que sortia des de la posició 54 i va finalitzar al lloc 27 amb 4,5 punts de 8, solament perdent dues partides.

 

PREMIS MOLT REPARTITS

 

En total s’han repartit 1.300 €, dels quals 600 han estat per als trams (distribuits en 100 punts de elo) –vegeu taules de premis-, fent un torneig molt atractiu pels elevats potencials de molts dels jugadors

 

AGRAÏMENTS

 

Volem agrair la col·laboració del Ajuntament de Parets pel suport econòmic, als socis de la Paretana per la organització del torneig, així com a tots els jugadors que any rera any  en aquest dia festiu venen cap al nostre poble a passar un bon dia gaudint del meravellòs món dels escacs.

 

Fins la propera edició , on us esperem.

Clasificaciones
Puesto Nombre                           Feder Rtg  Loc  Título Club              Puntos Buch.-M Progr. Buch.

  1    Gonzalez, Jose (1)               MEX   2549 2563 gm     Colon             7         35.5   33.5  44.5
  2    Cuartas, Jaime (2)               COL   2496 2525 mi     Montcada          6.5       35.5   30.5  44.0
  3    Paehtz, Elisabeth (4)            GER   2420      mi     Alemania          6         36.0   31.5  44.0
  4    Panelo, Marcelo (5)              ARG   2403 2445 mi     Cerdanyola        6         35.5   29.5  43.0
  5    Lopez Santana, Oscar (7)         ESP   2238 2305 .      Foment            6         34.0   29.0  42.5
  6    Gonzalez, Raul Omar (6)          ESP   2278 2362 fm     Montcada          6         34.0   29.0  41.5
  7    Canal, Joan (9)                  ESP   2222 2287 .      Terrassa          6         30.0   29.0  38.0
  8    Pellus, Josep (10)               ESP   2198 2279 .      Barbera           5.5       33.5   28.0  41.0
  9    Muñoz Pantoja, Miguel (3)        PER   2464 2511 mi     Tarragona         5.5       33.5   27.5  41.0
  10   Veciana, Pau (38)                ESP   1827 2009        Llinars           5.5       31.0   25.5  37.5
  11   Subirachs, Guillem (19)          ESP   2043 2110        Peona i Peo       5.5       30.0   26.5  35.5
  12   Alfonso, Beatriz (14)            ESP   2112 2270 .      Colmena           5.5       28.5   25.0  35.5
  13   Fernandez, Antonio (18)          ESP   2070 2043        Sant Adria        5.5       28.5   24.5  35.0
  14   Esquivel, Luis (11)              PAN   2175 2297 fm     La Lira           5         33.0   25.0  39.5
  15   Bardera, Sergi (22)              ESP   2017 2142        La Colmena        5         31.5   24.5  37.5
  16   Fernandez, Julio (16)            ESP   2105 2158        Granollers        5         29.5   24.0  37.5
  17   Llerins, Ricard (17)             ESP   2104 2166        Sant Marti        5         29.5   24.0  36.0
  18   Rafols, Josep (12)               ESP   2143 2189        Vilafranca        5         29.5   23.0  37.5
  19   Rosell, Jaume (15)               ESP   2108 2187        Sant Sadurni      5         28.0   23.0  33.5
  20   Blas, Jordi (21)                 ESP   2020 2139        Llinars           5         27.0   21.0  33.0
  21   Torner, Josep Ramon (13)         ESP   2119 2181        Calaf             4.5       31.0   24.0  39.0
  22   Alonso, Luis (28)                ESP   1949 1983        El Castell        4.5       29.5   22.0  36.5
  23   Rojano, Carlos (32)              ESP   1891 2017        Colmena           4.5       29.5   21.0  34.0
  24   Corriguelas, Frederic (20)       ESP   2023 2119        Peona i Peo       4.5       29.0   23.0  34.0
  25   Molero, Santiago (23)            ESP   2012 2062        Granollers        4.5       29.0   21.5  34.5
  26   Maynat, Jose Antonio (29)        ESP   1934 2043        Canet             4.5       28.5   20.0  35.0
  27   Ruiz, Elisabeth (54)             ESP        1907        Vilafranca        4.5       28.0   19.5  33.5
  28   Sanchez, Josep (26)              ESP   1960 2093        Masnou            4.5       27.0   21.0  33.5
  29   Veciana, Bru (37)                ESP   1857 1997        Llinars           4.5       25.5   19.5  30.5
  30   Castro, Raul (50)                ESP        2000        Paretana          4.5       25.5   16.0  28.5
  31   Serra, Carles (25)               ESP   1965 2049        Gerunda           4         32.0   23.0  37.0
  32   Gutierrez Leon, Cristobal (27)         1955 2055        Extremadura       4         29.5   20.0  35.5
  33   Abascal, Ignacio (31)            ESP   1912 2028        Sant Marti        4         28.5   20.0  32.5
  34   Molinero, Sandra (40)            ESP   1800 1839        Sabadell          4         27.0   17.5  32.0
  35   Rius, Joan (42)                  ESP   1796 1948        Peona i Peo       4         27.0   16.0  32.5
  36   Alonso, Adria (68)                          1713        El Castell        4         26.5   18.5  33.5
  37   Villanueva, Argimiro (53)        ESP        1914        Paretana          4         26.5   17.0  32.5
  38   Ventura, Maxim (59)              ESP        1859        Vila Olimpica     4         26.0   14.0  31.0
  39   Orio, Iñaki (39)                 ESP   1822 1910        Cerdanyola        4         25.5   14.5  31.0
  40   Humphrey, Bruce (35)             ESP   1875 1995        Incresa           4         24.5   20.0  28.0
  41   Cuesta, Carles (47)              ESP   1612 1856        Mollet            4         24.5   16.0  29.5
  42   Bouzas, Juan Manuel (45)         ESP   1741 1700        Montcada          4         24.5   15.5  29.5
  43   Garcia, Santi (49)               ESP        2040        Paretana          4         24.0   16.5  27.0
  44   Florit, Enric (73)               ESP        1700        Ateneu Vilassanes 4         23.5   17.5  29.5
  45   Carreras, Josep (51)             ESP        1959        Vic               4         23.5   16.0  28.0
  46   Demestres, Ricard (33)           ESP   1890 2013        Aragones          4         22.0   15.5  28.0
  47   Ventos, Alba (44)                ESP   1766 1941        Colmena           3.5       29.0   18.0  34.0
  48   Moya, Carles (36)                ESP   1870 1933        Peona i Peo       3.5       26.0   16.0  31.5
  49   Fradera, Josep (52)              ESP        1922        Paretana          3.5       24.0   14.0  29.0
  50   Veciana, David (64)              ESP        1757        Llinars           3.5       21.5   12.5  26.5
  51   Fernandez Macarron, Mariano (48) ESP   1483 1720        Peona i Peo       3         26.5   15.0  32.5
  52   Jove, Pau (43)                   ESP   1768 1700        Peona i Peo       3         26.5   13.0  31.0
  53   Cama Molina, Daniel (71)                    1700        Palau             3         25.5   11.0  28.0
  54   Mañosas, Ester (46)              ESP   1720 1856        Peona i Peo       3         25.0   15.5  30.0
  55   Maynat, Angel (41)               ESP   1798 1817        Canet             3         25.0   14.0  30.0
  56   Mendez, Jaime (61)               ESP        1810        Paretana          3         25.0   12.0  28.0
  57   Amat, Carles (56)                ESP        1885        Paretana          3         23.5   12.5  28.0
  58   Diaz, Raul (57)                  ESP        1879        Lleida            3         23.5   11.0  27.5
  59   Sempere, Iscle (24)              ESP   1982 1918        Lleida            3         23.0   16.0  29.0
  60   Molina, Francisco (62)           ESP        1783        Canet             3         22.5   13.0  27.5
  61   Xufre, Eduard (58)               ESP        1869        Paretana          3         21.5   11.0  24.5
  62   Fernandez, Joaquin (67)          ESP        1720        Paretana          3         19.0    9.0  21.5
  63   Marin, Faustino (55)             ESP        1893        Sant Marti        2.5       24.0   11.0  28.0
  64   Sanchez, Ramon (75)              ESP        1700                          2.5       21.5    8.5  25.5
  65   Cuesta, Ruben (66)               ESP        1746        Mollet            2.5       20.0    7.5  22.0
  66   Ventura, Alexandre (63)          ESP        1770        Vila Olimpica     2.5       17.5    7.0  18.5
  67   Fuster, Jordi (74)               ESP        1700        Esplugues         2         23.0   11.0  28.0
  68   Contreras, Pedro (60)            ESP        1831        Paretana          2         22.0   11.0  24.5
  69   Ventura, Jaume (65)              ESP        1748        Vila Olimpica     2         19.5    7.0  21.5
  70   Cama Vidal, Daniel (72)          ESP        1700        Palau             1.5       18.5    5.0  21.0
  71   Amat, Claudia (70)                          1700        Paretana          1         20.0    4.0  22.5
  72   Velez, Jose Manuel (76)                                 Cerdanyola        1          0.5    1.0   0.5
  73   Mendez, Victor (69)                         1705        Paretana          0         17.5    0.0  20.0
  74   Tornay, Raul (30)                ESP   1931 1969        Cerdanyola        0          3.5    0.0   3.5
  75   Randazzo, Adrian (8)             ITA   2235 2283 .      Cerdanyola        0          2.5    0.0   2.5
       Ferrandiz, Albert (34)           ESP   1887 2018        Sant Andreu       0          2.5    0.0   2.5

 

Premis:

GENERAL

1er. clas. 300 euros i trofeu
2on. clas. 200 euros i trofeu
3er. clas.
100 euros i trofeu
4art. clas.
60 euros
5è. clas    40 euros

TRAM 2200-2299 1er. clas. 60 euros 2on. clas. 40 euros
TRAM 2100-2199 1er. clas. 60 euros 2on. clas. 40 euros
TRAM 2000-2099 1er. clas. 60 euros 2on. clas. 40 euros
TRAM 1900-1999 1er. clas. 60 euros 2on. clas. 40 euros
TRAM 1800-1899 1er. clas. 60 euros 2on. clas. 40 euros
TRAM 1700-1799 1er. clas. 60 euros 2on. clas. 40 euros

1er. clas. local trofeu
1er. clas. sub 16 (general) trofeu

1er. clas. sub 14 local trofeu
1er. clas. sub 12 local trofeu

BASES

1)   Es disputaran 8 rondes pel Sistema Suís

2)   Les partides seran de 20 minuts per jugador a finish  (caiguda de bandera) .

3)   El torneig es regirà pel reglament de la Federació Catalana d’Escacs

4)   Es jugarà en un sol grup

5)   Drets d’inscripció:

seniors:         10 euros

sub 16:          5 euros

6)   Inscripció gratuïta per jugadors de la Paretana i jugadors amb Elo FIDE o Català superior o igual a 2300.

7)   El sistema de desempat serà el Bucholz (traient els dos pitjors), progressiu, Bucholz total

8)   El premis es repartiran per estricte ordre de classificació i no seran acumulatius

9)   Els trams d’ELO es basaran en l’ELO català del jugador (darrera edició). Cas que un jugador tingui únicament elo FIDE s’inclourà al tram immediatament superior al que li correspondria si el seu Elo fos català.

10)  El lliurament de premis es realitzarà desprès de la darrera ronda

11)  Places limitades.

12)  La participació en aquest torneig suposa   l’acceptació d’aquestes bases

13)  L’organització es reserva el dret d’alterar o modificar les bases.

Arbitres:

Carles Batallé i Lluis Delgado

ORGANITZA:

ASSOCIACIÓ PARETANA D’ESCACS



COL.LABORA:

 

AJUNTAMENT PARETS del VALLÈS


 

© AJEDREZ NOTICIAS DIARIAS

toniaiza@infonegocio.com

 

 


 

1