VIII Open CAH-CAI San Vicente 2007                
                     
Final Ranking                  
                     
Rank SNo.   Name Rtg FED Club Gr Pts Fide BH. Premio
1 1 GM Mirzoev Azer 2543 AZE Lleida   8 43½ 53½ 1º Clasificado
2 2 GM Cifuentes Parada Roberto 2491 ESP Gros Xake Taldea   40 53 2º Clasificado
3 8   Malo Guillen Jose Luis 2198 ESP Las Fuentes   7 38½ 49 3º Clasificado
4 3 FM Del Rey Diego 2399 ESP CAI Olivar   7 35 46½ 4º Clasificado
5 14   Lana Rodriguez David 2123 ESP Caissa   7 34 44 5º Clasificado
6 4 IM Garza Marco Sergio 2380 ESP Jaime Casas   37 49 6º Clasificado
7 9   Garcia Fernandez Javier 2178 ESP St. Casablanca   36½ 49 7º Clasificado
8 6   Hernando Garcia Antonio 2209 ESP CAI Olivar   35½ 50 8º Clasificado
9 5 FM Gomez Anadon Daniel 2280 ESP St. Casablanca   35½ 48 9º Clasificado
10 19   Güetas Sanchez Hugo 2085 ESP S.M.A.   34½ 47½ 10º Clasificado
11 12   Moreno Gracia Daniel 2122 ESP St. Casablanca S16 34½ 45 1º Elo 2000-2199
  15   Jario Garcia Ricardo 2161 ESP Marcos Frechin   34½ 45 2º Elo 2000-2199
13 11   Portero Garnica Miguel Angel 2175 ESP Marcos Frechin   31½ 41 3º Elo 2000-2199
14 10   Salamero Pelay Fernando 2178 ESP CAH-CAI   30½ 43½ 1º Clas. CAH-CAI
15 17   Sarto Ramos Angel 2092 ESP CAI Olivar VET 6 34½ 47 1º Veterano
16 26   Antolin Concha Diego 1954 ESP Ibercaja S14 6 34 47½ 1º Elo 1800-1999
17 27   Betran Rabal Alberto 1952 ESP AVEBNOR   6 32 45½ 2º Elo 1800-1999
18 35   Sanmartin Agustin Alvaro 1851 ESP Ramiro   6 31 48½ 3º Elo 1800-1999
19 33   Tirapo Larcuen Ana 1870 ESP Las Fuentes S16 6 30 43½ 1ª Clas. Sub 16
20 36   Biarge Carnicer Arturo 1843 ESP CAH-CAI S16 6 30 42½ 1º Sub16 CAH-CAI
21 39   Arregui Untoria Carlos 1827 ESP St. Casablanca S16 6 28½ 42 2º Clas. Sub 16
22 42   Gella Bitrian Diego 1812 ESP CAH-CAI S16 6 28 41  
23 32   Martinez Carnicer Eduardo 1881 ESP Casino Jaque   6 27 40  
24 22   Añaños Palacios David 2009 ESP St. Casablanca   33½ 48  
25 20   Naya Sancho Jose Ignacio 2068 ESP Delicias   33½ 47½  
26 16   Gella Lopez Angel 2106 ESP CAH-CAI   32½ 40  
27 23   Yañez Acin Gonzalo 1982 ESP Casino Jaque VET 29½ 46  
28 48   Sanvicente Castan Pablo 1756 ESP S.M.A.   29 42 1º Elo hasta 1799
29 41   Naya Sancho Juan Manuel 1814 ESP Delicias   27½ 43½  
30 57   Ruiperez Gumiel Ramon 1625 ESP Marcos Frechin   26½ 43 2º Elo hasta 1799
31 40   Edeso Perez Francisco 1827 ESP Las Fuentes VET 26 37  
32 29   Marin Tolosa Guillermo 1947 ESP Teruel   5 31 46  
33 43   Cuello Borau Jorge 1809 ESP S.M.A.   5 30 45½  
34 47   Iglesias Fernandez Luis 1765 ESP Ramiro   5 27 43½ 3º Elo hasta 1799
35 30   Gaspar Calvo Luis Alberto 1930 ESP Marcos Frechin   5 27 42  
  51   Lamelas Andreu Jose Carlos 1715 ESP Casino Jaque   5 27 42  
37 44   Pardo Calvo Carlos 1807 ESP AVEBNOR   5 27 41  
38 53   Castillo Sanjuan Daniel 1675 ESP Ibercaja S14 5 27 40½ 1º Clas. Sub 14
39 38   Lafarga Bueno Daniel 1829 ESP St. Casablanca   5 26½ 39½  
40 45   Moreno Garcia Pablo 1773 ESP Casino Jaque S16 5 26 42½  
41 52   Aviol Perez Jose Mariano 1706 ESP Actur Rey Fernando   5 26 39½  
42 54   Castillo Sanjuan Alejandro 1666 ESP Ibercaja S14 5 26 39 2º Clas. Sub 14
43 46   Sacristan Latorre Alberto 1769 ESP Ramiro S14 5 26 38½  
44 34   Garcia Mendez Beatriz 1860 ESP Marcos Frechin   5 25 38  
45 50   Sanvicente Castan Natalia 1721 ESP S.M.A.   5 25 35½  
46 60   Bernues Caudillo Pablo 1601 ESP AVEBNOR S14 5 23 40  
47 61   Vinue Biesa Antonio 1597 ESP CAH-CAI   5 21 39  
48 58   Salas Calvo Alberto 1603 ESP Ramiro   5 20 36  
49 59   Palacin Algas Angel 1602 ESP U.G.T. Aragon S12 5 20 34 1º Clas. Sub 12
50 31   Moser Philippe 1906 ESP Delicias   29½ 43½  
51 37   Bellosta Lopez Pablo 1841 ESP CAH-CAI S16 27½ 42  
52 55   Armillas Carbonell Gabriel 1659 ESP CAH-CAI S16 26½ 39½  
53 77   Tolosana Martinez Daniel 1504 ESP Marcos Frechin S12 24½ 36 2º Clas. Sub 12
54 25   Garcia Estruch Jorge 1964 ESP Agrupación   24 38½  
55 64   Carrasquer Alonso Luis 1558 ESP Casino Jaque S14 20 37  
56 73   Tomas Gracia Ruben 1519 ESP AVEBNOR S14 20 36  
57 18   Fabre Perez Jose Maria 2089 ESP Marcos Frechin   4 24 36½  
58 62   Montañes Hijazo Margarita 1595 ESP Ramiro S16 4 21 38½  
59 63   Rodriguez Alegre Oscar 1559 ESP S.M.A. Barbastro   4 21 37  
60 70   Aguar Fornies Mario 1530 ESP Actur Rey Fernando S12 4 20 37½  
61 82   Diaz Gordo Enrique 1500 ESP St. Casablanca S12 4 20 37  
62 68   Carrasquer Alonso Fernando 1533 ESP Casino Jaque S12 4 20 36½  
63 74   Aviol Oliveros David 1509 ESP Actur Rey Fernando S12 4 19 37  
64 67   Lahoz Barragan Andres 1534 ESP St. Casablanca S12 4 19 35½  
65 66   Sanchez Gascon Ricardo 1543 ESP Ramiro   4 19 35  
66 49   Belenguer Randet Jesus 1739 ESP Casino Jaque VET 4 19 34½  
  72   Montoro Mavilla Sergio 1525 ESP CAH-CAI S14 4 19 34½ 1º Sub14 CAH-CAI
68 75   Colas Perez Patricia 1505 ESP Marcos Frechin S12 4 18 37½  
69 78   Ramos Molinos David 1502 ESP Marcos Frechin S12 4 18 36  
70 65   Palacin Casamayor Angel 1546 ESP U.G.T. Aragon   4 18 33½  
71 111   Zambrana Pestine Ramiro 1500 ESP St. Casablanca S10 4 18 30 1º Clas. Sub 10
72 71   Acin Leris Francho 1527 ESP AVEBNOR S12 4 17 32  
73 98   Mancho Fondevila Jorge 1500 ESP CAH-CAI S10 4 15 33 1º Sub10 CAH-CAI
74 107   Sanchez Bailo Rafael 1500 ESP Marcos Frechin S14 4 15 29  
  108   Sanchez Bailo Rodrigo 1500 ESP Marcos Frechin S12 4 15 29  
76 69   Navarro Abadia Diego 1533 ESP AVEBNOR S14 19 36½  
77 104   Nolasco Buil Gustavo 1500 ESP AVEBNOR S14 16½ 34  
78 92   Lapuente Bermejo Francisco 1500 ESP Marcos Frechin S12 16 36  
79 56   Pena Puyuelo Juan Jose 1646 ESP CAH-CAI   3 22 35½  
80 80   Chueca Lorente Javier 1500 ESP St. Casablanca S8 3 19 34½ 1º Clas. Sub 8
81 110   Uldemolins Nivela Mateo 1500 ESP Casino Jaque S10 3 17 34½ 2º Clas. Sub 10
82 76   Santos Morales Julio Cesar 1505 ESP Delicias S16 3 16 34  
83 103   Nerin Morcate Elisabet 1500 ESP CAH-CAI   3 14 31  
84 106   Sacristan Latorre Carlos 1500 ESP La Salle S10 3 14 30  
85 88   Henao Rios Alejandro 1500 ESP Casino Jaque S12 3 12 31  
  101   Martinez Garcia Victor 1500 ESP AVEBNOR S14 3 12 31  
87 91   Laliena Villacampa Pedro 1500 ESP CAH-CAI S12 3 12 29½ 1º Sub12 CAH-CAI
88 97   Mancho Fondevila Carlos 1500 ESP CAH-CAI S14 3 11 32½  
89 83   Ereza Vizcarra Fernando 1500 ESP Casino Jaque S8 3 11 29½ 2º Clas. Sub 8
90 102   Moreno Garcia Estela 1500 ESP Casino Jaque S10 3 11 26½  
91 85   Fumanal Lacambra Jesus 1500 ESP CAH-CAI   3 11 25½  
92 79   Callen Peleato Diego 1500 ESP CAH-CAI S16 3 10 24½  
93 93   Lera Used Borja 1500 ESP CAH-CAI S12 3 8 21½  
94 13   Horton Justin 2140 ENG Casino Jaque   2 17 36½  
95 109   Sanchez Peleato Celia 1500 ESP Ramiro S10 2 12 28½  
96 105   Peleato Anabel 1500 ESP Ramiro   2 9 27½  
97 100   Martin Bozas Fernando 1500 ESP CAH-CAI S10 2 7 29  
98 95   Lopez Brualla Eduardo 1500 ESP St. Casablanca S10 27  
99 112   Zarzo Esteban Daniel 1500 ESP Ramiro S12 18  
100 84   Fumanal  Martinez Pablo 1500 ESP CAH-CAI S8 1 9 30 1º Sub8 CAH-CAI
101 81   Diaz Gordo Carlos 1500 ESP St. Casablanca S8 1 8 27  
102 96   Lopez Puy Jose 1500 ESP CAH-CAI S10 0 0 37½  
103 89   Hernandez Jorge 1500 ESP Ramiro   0 0 37  
104 7   Luis Vitalla Fernando Maria 2203 ESP CAH-CAI   0 0 36  
  21   Laplaza Ara Carlos 2043 ESP CAH-CAI   0 0 36  
  24   Reves Balleste Jose 1973 ESP Lleida VET 0 0 36  
  28   Molina Cubero German 1948 ESP CAH-CAI   0 0 36  
  86   Garrido Callen Alberto 1500 ESP CAH-CAI S16 0 0 36  
  87   Gonzalez Gambau Pablo 1500 ESP Casino Jaque S12 0 0 36  
  90   Juano Bielsa Alvaro 1500 ESP CAI Olivar S16 0 0 36  
  94   Lopez Berga Claudi 1500 ESP CAH-CAI S16 0 0 36  
  99   Marcos Mata Miguel 1500 ESP CAH-CAI S14 0 0 36  

 

 

 

 

  


 

 

1