bájate el explorer 6 de la pàgina www.microsoft.com

 

 Actualizado con fecha: 09/08/2019 07:59:42

enlaces   todo elo debates
comunidad chat teoría  
 

 

 

 
 

 

XXI CIRCUIT D’ESCACS

CATALUNYA CENTRAL – 2019

 

TORNEJOS DE PARTIDES RÀPIDES I SUB-14

 

Arrenca una nova edició del Circuit d’Escacs de la Catalunya Central, el qual va néixer de la iniciativa d’uns quants clubs de la comarca del Bages i el Berguedà, amb dos objectius principals: un era el d’establir un calendari per tal d’evitar coincidències entre els tornejos que cada club organitzava al llarg de l’any i l’altre era el de buscar uns al·licients per tal de motivar els jugadors a jugar el major nombre de tornejos al cap de l’any donant uns premis al final de la temporada.

La 1ª Jornada tindrà lloc a Balsareny el dia 05-05-2019 on es farà el lliurament dels trofeus del Circuit de 2018.

Al igual que en l’edició anterior animem als Clubs Organitzadors per tal de celebrar, paral·lelament a les Partides Ràpides, i en l’àmbit de la mateixa Jornada, les Partides per la categoria SUB-14 (nens i nenes nascuts a partir del 01-01-2005).

El número de rondes i ritme de joc es deixa a criteri del Club Organitzador, si bé s’aconsella:

General de Ràpides: 9 rondes de 5 minuts a finish

Sub-14: 6 rondes de 10 minuts a finish.

 

També es recomana als Clubs Organitzadors que, en l’àmbit de la seva jornada, assignin un Elo de 2001 als jugadors No Federats (NF) per tal que només puguin optar als premis del tram General i no als dels trams acotats.

Aquest criteri serà seguit també a nivell de classificació general del Circuit.

   

S’acorda que a partir de la present edició els trofeus del Circuit, amb caràcter no acumulatiu, es lliuraran en el decurs d’una jornada addicional (fora de competició) de cloenda de Circuit que es durà a terme durant el mes de Desembre i que serà comunicada oportunament. Per aquesta XXI edició s’organitzarà a Santpedor. D’aquesta manera el lliurament de trofeus tindrà una major immediatesa a la finalització del Circuit.

 

Si un mateix jugador té dret a trofeu en el Grup General (per haver quedat entre els tres primers classificats) no li correspondrà cap trofeu de Tram, sigui quina sigui la seva posició final en el Circuit.

 

Els trofeus seran els següents:

Ràpides: als tres primers classificats dels trams General, 1851-2000 i <1851. Els jugadors no federats no optaran als premis dels trams acotats del Circuit.

Sub-14: als tres primers classificats 

Les puntuacions de cada Jornada seran les mateixes dels darrers anys, es a dir:

General:  Al primer 10 punts, segon 8 punts, tercer 7 punts, quart 6 punts, cinquè 5 punts, sisè 4 punts, setè 3 punts, vuitè 2 punts, a més de 2 punts a tots els participants al torneig, inclosos els vuit primers.

Trams 1851-2000 i <1851: Al primer 5 punts, segon 3 punts, tercer 2 punts, quart 1 punt, a més de 2 punts per jugador pel simple fet de participar-hi, inclosos els quatre primers.

Sub-14: Al primer 8 punts, al segon 6 punts, al tercer 5 punts, al quart 4 punts, a més de 2 punts per jugador pel simple fet de participar-hi, inclosos els quatre primers. És indiferent que els jugadors estiguin federats o no.

En tots els casos l’Elo que es tindrà en compte durant tot el Circuit serà el darrer Elo estàndard publicat per la Federació Catalana d’Escacs en el moment de l’inici de la present edició.

Si en alguna jornada un jugador Sub-14 decideix participar en el Circuit General de Ràpides ho podrà fer però la puntuació obtinguda en la jornada no computarà per la Classificació del Circuit Sub-14

La inscripció dels jugadors que participin en el Circuit paral·lel de Sub 14 serà gratuïta.

 

El Circuit en dades:

 

2016

2017

2018

 

General

Sub 14

General

Sub 14

General

Sub 14

Jornades

14

7

16

7

14

9

Participants únics

319 (49)*

84 (13)*

311 (60)*

74 (26)*

293 (43)*

81 (28)*

Participacions totals

580

113

566

100

489

116

Mitjana participants per jornada

42

16

36

15

35

13

 

 

*Entre parèntesi, els jugadors no federats

 

 

S’informa al clubs organitzadors que per aquesta Edició 2019 la seva contribució econòmica a l’organització del Circuit serà de 20 euros la seva primera jornada i 15 euros la segona i successives. Aquests imports es liquidaran mitjançant transferència bancària al compte ES53-0182-2897-9602-0002-7605 amb anterioritat a la celebració de la jornada.

Calendari i classificacions completes a:

 

https://sites.google.com/site/circuitcatalunyacentral/system/app/pages/recentChanges

Un cop acabada cada Jornada els Clubs Organitzadors hauran d’enviar per mail les classificacions de la mateixa a l’adreça escacsbalsareny@gmail.com qui durà a terme les gestions de confeccionar i actualitzar la classificació de tot el Circuit, així com la coordinació amb  www.ajedreznd.com i www.peonderey.com  per la seva publicació i la de les novetats i possibles modificacions que es produeixin en el decurs del mateix.

Al marge del present anunci General del Circuit, cada Club Organitzador  pot enviar  a l’anteriorment esmentat e-mail, l’anunci específic de la seva Jornada  amb les particularitats corresponents, per tal de gestionar la seva publicació a les webs indicades.

També s’acorda que cada any, de forma rotativa i per ordre de calendari sigui un Club el que s’encarregui de realitzar les tasques de coordinació del Circuit a nivell de classificacions, agenda, calendari, cobrament de quotes, etc.

CLASSIFICACIONS DESPRÉS 6ª JORNADA

NOTA: Els ELO’s consignats corresponen a Maig 2019

GENERAL

1     Sort Sererols, Josep                                 Barad                                      2255         44

2     Riera Montaño, Ramon                           Santpedor                               2302         32

3     Torralba Sanz, Josep                               Sant Joan Vilatorrada             2156         24

4     García Navas, Carlos                              Navarcles                                2001         21

5     García Pérez, Manuel                              Berguedà                                1759         20 

6     Fernández Martín, Javier                        Sallent                                    2079         17

7     Ambrós Pladellorens, Jordi                     Balsareny                                1993         15

8     Basora Pascual, Lluc                               Moià Moianès                         2275         14

9     Sanfeliu Fàbregas, Albert                       Santpedor                               2318         14

10   Gómez Sevilla, Ramon                           Santpedor                               2029         13

 

TRAM ELO 1851-2000

 

1     Ambrós Pladellorens, Jordi                     Balsareny                                1993         21

2     De Lomas Busquets, Alba                      Argentona                              1885         11

3     Serrano Morón, Eloi                                Palau Ausit                             1983         10

4     Soler Massana, Ramon                            Balsareny                                1912            9

5     Morros Palau, Josep                                L’Estany                                 1890            8

 

TRAM ELO <1851

 

1     García Pérez, Manuel                              Berguedà                                1759         28

2     Torrabadella Serena, Arnau                    Balsareny                                1838         17

3     Gómez Sánchez, Javier                           Argentona                              1744         16

4     Asensio Díaz, Miguel                              Palau Ausit                             1828         11 

5     Cots Miguel, Alexandre                          Navarcles                                1807         11 

 

SUB-14 (després jornada 4ª)

 

1     Gómez Rivera, Sergio                             Argentona                              1715         35

2     Iborra Polo, Èric                                      Joviat                                      1713         28

3     Uber Gracia, Hugo                                  Sant Joan Vilatorrada             1352         16

4     Skikun, Marc                                           Sant Joan Vilatorrada             1392         10

5     Cabeza Costa, Guillem                           Catalònia                                1526           9 

 

 

CALENDARI 2019

- CLUB D’ESCACS BALSARENY
General: 1r. Javier Fernández (Sallent), 2n. Kim Junyent (Balsareny), 3r. Josep Sort (Barad)

Sub-14: 1r. Sergio Gómez (Argentona), 2n. Guillem Luco (Igualada Ateneu), 3r. Guillem Cabeza (Catalònia)

 

 - CLUB  ESCACS  SANTPEDOR
General: 1r. Maurici Tarragó (Sant Adrià), 2n. Ramon Riera (Santpedor), 3r. Daniel Ruiz (Santpedor)

Sub-14: 1r. Èric Iborra (Joviat), 2n. Sergio Gómez (Argentona), 3r. Marc Tarragó (Sallent)

- CLUB  ESCACS  SALLENT
General: 1r. Lluc Basora (Moià Moianès), 2n. Ramon Riera (Santpedor), 3r. Albert Sanfeliu (Santpedor)

Sub-14: 1r. Èric Iborra (Joviat), 2n. Hugo Uber (Sant Joan Vilatorrada), 3r. Sergio Gómez (Argentona)

- CLUB  ESCACS  PALAU AUSIT (jornada 1)
General: 1r. Josep Sort (Barad), 2n. Eloi Serrano (Palau Ausit), 3r. Carlos García (Navarcles)

Sub-14: No hi ha jornada

- CLUB ESCACS SANT JOAN DE VILATORRADA

General: 1r. Ramon Riera (Santpedor), 2n. Josep Sort (Barad), 3r. Ramon Gómez (Santpedor)

Sub-14: 1r. Sergio Gómez (Argentona), 2n. Èric Iborra (Joviat), 3r. Carlota Bureu (Paretana)

 

- CLUB  ESCACS  PALAU AUSIT (jornada 2)
General: 1r. David Guix (Les Franqueses), 2n. Jesús Carrasco (Barberà), 3r. Joaquín Martín (Montcada N.F.)

Sub-14: No hi ha jornada

 

- CLUB ESCACS L’ESTANY

L’Estany, dissabte 20 juliol, torneig 18:00, mitja part botifarrada 20:00; Plaça del Monestir (a la fresca). En cas de mal temps, local social “Cine” c/.Dr.Vilardell, 3

 

- JORNADA ESCACS CASTELLGALÍ
Castellgalí, dissabte 27  juliol, 09:00 Plaça Catalunya, s/n (Casal Cultural)

 

- NAVARCLES

Navarcles, dijous 15 agost, 09:30 Plaça de l’Ajuntament

 

- CLUB  ESCACS  RIPOLLET (jornada 1) 

Ripollet, diumenge 25 agost, 16:30 Rambla Sant Jordi, 2-6 (davant Centre Cultural)

 

- CLUB  ESCACS  AVINYÓ
Avinyó, diumenge 15 setembre, 09:30 c/. del Mig, 23

 

- CLUB  ESCACS  RIPOLLET (jornada 2)
Ripollet, dissabte 28 setembre, 09:30 c/. Ntra.Senyora dels Àngels, 13 (en cas de pluja interior Centre Cívic). Barri Pont Vell

 

A mida que els Clubs Organitzadors facilitin les dates de les seves Jornades seran oportunament publicades.

 

Es recomana als jugadors que abans d’efectuar els desplaçaments repassin el Calendari per si es produeix un hipotètic canvi de dia, hora, local de joc, etc.

 

© AJEDREZ NOTICIAS DIARIAS

toniaiza@infonegocio.com

 

 

1